Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się korekcją nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Głównym celem leczenia ortodontycznego jest poprawa zgryzu pacjenta oraz stworzenie ładniejszego wyglądu zębów i twarzy. W leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się zaawansowane techniki i urządzenia, takie jak aparaty ortodontyczne czy gwintowanie szczęk.

Ortodonta Lublin to dentysta, który zajmuje się leczeniem ortodontycznym. Zanim jednak rozpocznie leczenie i zakłada aparat ortodontyczny, dokonuje wstępnej diagnostyki stanu uzębienia i twarzy pacjenta. W jej trakcie sprawdza stopień nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk, ocenia rodzaj wady zgryzu i dobiera odpowiedni rodzaj aparatu ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny jest to urządzenie stosowane w leczeniu ortodontycznym, którego celem jest poprawa ustawienia zębów i szczęk pacjenta. Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, takich jak aparaty ruchome czy aparaty stałe. Obecnie najczęściej wybieranym rodzajem aparatu jest aparat stały.

W leczeniu ortodontycznym istotna jest także odpowiednia higiena jamy ustnej i regularna kontrola stanu uzębienia.

Kiedy założyć aparat ortodontyczny? Aparat ortodontyczny można założyć w każdym wieku, jednak najlepszym momentem na rozpoczęcie leczenia jest okres dorastania, kiedy to szkliwo zębów jest bardziej podatne na kształtowanie. Leczenie ortodontyczne może być także stosowane w leczeniu i korygowaniu niektórych wad zgryzu u dorosłych.

Wskazania do leczenia ortodontycznego:

  • rozbieżność zębów (znaczne różnice w ich ustawieniu),
  • przesunięte zęby (tzw. rotacyjny lub prerotacyjny typ wiązki),
  • choroby przyzębia
  • połamane lub uszkodzone zęby,
  • nieprawidłowa wymiana zębów mlecznych i stałych
  • obrót zębów w szczęce i żuchwie,
  • nadmierne przesunięcie lub cofanie się zębów,
  • skrzywienia zgryzu (np. skrzywienie do przodu lub do tyłu) oraz nieprawidłowe ułożenie szczęk.

Leczeniem ortodontycznym może zajmować się jedynie lekarz specjalista – ortodoncja. Warto pamiętać, że leczenie ortodontyczne jest długotrwałym procesem, który może trwać nawet kilka lat. Aby leczenie było skuteczne, pacjent musi stale stosować się do zaleceń lekarza i regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny.

Back To Top