Kadzidła kościelne

Kadzidła kościelne, czyli skrót od nazwy kadzidła święconego lub też przygotowywanych w wielu parafiach polskich uroczystości traktowanych jako obrzęd religijny.

Kadzidła kościelne znane są w Polsce od początków chrześcijaństwa, kiedy to zgodnie z obecnym uregulowaniem prawnym wydawane były przez duchownych na określony czas. Są także jedynymi naczyniami liturgicznymi, które mogą być udostępniane bezpośrednio do uzycia przez wiernych zarówno w parafii, jak i poza nią.

W prywatnych domach kadzidła kościelne służą do oczyszczenia przedmiotów, które mają przebyć proces obrzędowy: po użyciu czystego lub zabezpieczonego bardzo starannie urządzenia dostaje się tam zwykle lejek lub dyfuzor wykonany z metali i poddaje się go działaniu kadzidła. W przypadku obrzędów religijnych odprawianych z udziałem większej ilości wiernych, kadzidła kościelne stanowią naczynia liturgiczne, bez których ich obradowanie byłoby utrudnione.

Kadzidła święcone mogą mieć różną postać: najczęściej są to kostki lub granulki, które należy rozpałkować i umieścić w odpowiednim naczyniu. Kadzidła święcone przygotowywane są z mieszanek różnych substancji, takich jak olejki eteryczne, składniki mineralne i roślinne.

Kadzidła kościelne wykorzystywane są także w czasie uroczystości religijnych poza murami świątyni, tu jednak konieczne jest zapewnienie odpowiedniego naczynia do ich podtrzymywania.

Back To Top